Qfar eshte FTP

Shko poshtė

Qfar eshte FTP

Mesazh  w@lMiri prej Thu Apr 24, 2008 12:49 am

FTP ėshtė shėrbim nė internet qė ėshtė i specializuar pėr shkarkimin (Download) dhe bartjen (Uploade) e regjistrave dhe tė dhėnave. Pėrparėsi e tij ndaj shėrbimeve tjera ėshtė qė me futjen (Loging) e kompjuterit personal nė atė llogaritėsin shėrbyes (Server) prezantohet e gjithė amėza e llogaritėsit nga aty shpejtė mund tė barten ose tė shkarkohen regjistra tė tėra. Pėrpos kėsaj ky shėrbim ofron edhe protokollin FTP i cili e bene tė mundshėm prezantimin e amėzės dhe pėrdorimin e saj nga njė kompjuter i largėt, sikur tė ishte ajo amzė nė vetė kompjuterin e perdoruesit.
Pėr futjen nė llogaritėsit shėrbyes FTP janė dy mėnyra, ajo e quajtur "normale" FTP dhe "anonime" FTP.
Futja normale ėshtė pas futjes nė llogaritėsin duke pėrdorur emrin e pėrdoruesit dhe fjalėn kalimtare, tė dhėna tė cilat janė pranuar mė parė nga administratori i llogaritėsit. Me kontrollimin e tė dhėnave tė futura, pėrdoruesit i epet e drejta e pėrdorimit tė llogaritėsit.
Futja anonime nė llogaritėsit shėrbyes FTP bėhet tek llogaritėsit publikė. Pėr kėtė nuk ju nevojitet leja nga administratori. Nė vend tė emrit tė pėrdoruesit shkruhet emri anonymous dhe si fjalė kalimtare njė kombinacion shkronjash e numrash sipas dėshirės. Nė kohėrat e kaluara pėr fjalė kalimtare pėrdorej adresa E-Mail, por me kalimin e kohės pėr shkak tė anonimiteti nuk praktikohet kjo.
Nė rrjetin e internetit ka njė numėr tė madh llogaritėsish FTP qė janė tė hapur pėr pėrdoruesit e rrjeti. Nga kėta llogaritės pa kompensim mund tė barten programe (Software), literaturė pėr ndihmė, galeri figurash etj.
Pėr shėrbyesit FTP tė hapur pėr opinionin ka disa rregulla. Kėto rregulla mund tė pėrmblidhen me njė fjalė "je mysafir i mirėpritur deri sa ..."
Bartja e tė dhėnave nga shėrbyesit FTP tani ėshtė e mundshme edhe me shfletuesit e versioneve tė reja pėr rrjetin WWW si p.sh. Netscape,Internet Explorer. Nė kėta shfletues, regjistrat e amzės sė shėrbyesit FTP interpretohet si listė e nyejve dhe varėsisht nga lloji i tė dhėnės edhe interpretohet nė dritaren prezantuese tė shfletuesit.
Pėr administrimin e projekteve personale tė prezantuar nė rrjetė, duhet tė merren programet FTP. Programe FTP ka pėr tė gjitha llojet e sistemeve operative, pėr Unix dhe gjitha degėt e tij, pėr OS/2 tė cilat kanė tė integruar programet FTP klientė.
avatar
w@lMiri
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 20
Join date : 29/03/2008
Location : M!TRoW!C4 C!Ty

Shiko profilin e anėtarit http://web-hack.highbb.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qfar eshte FTP

Mesazh  w@lMiri prej Thu Apr 24, 2008 12:55 am

Te gjitha temat e hapura nga une ne ket nenforum kerkoje te barten ne nenforumin INTERNET
kerkoj falje per postime ne nenforum cack&ser. gabim kerkoj edhe nje here falje
avatar
w@lMiri
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 20
Join date : 29/03/2008
Location : M!TRoW!C4 C!Ty

Shiko profilin e anėtarit http://web-hack.highbb.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi